NBA
7 p.m. Charlotte at Washington » NBC Sports Washington, WFED (1500 AM)
8 p.m. Minnesota at Houston » ESPN
10:30 p.m. Dallas at Los Angeles Lakers » ESPN
The Jump — ESPN, 3 p.m.
10 Before Tip — NBA TV, 6:30 p.m.
The Starters — NBA TV, 7 p.m.
NBA Countdown — ESPN, 7 p.m.
NBA GameTime — NBA TV, 7:30 p.m.
NBA CrunchTime — NBA TV, 9 p.m.
NBA GameTime — NBA TV, 10:30 p.m.
NBA GameTime — NBA TV, 1 a.m. (Saturday)
NHL
Minnesota at New York Rangers — NHL Network, 7 p.m.
Hockey Central @ noon — NHL Network, noon
NHL Now — NHL Network, 4 p.m.
NHL Tonight: Pre-Game Skate — NHL Network, 6 p.m.
NHL Tonight — NHL Network, 10 p.m.
NHL Tonight: Bonus Coverage — NHL Network, 10;30 p.m.
On the Fly — NHL Network, 11:30 p.m.
On the Fly: Vancouver at Vegas Bonus Coverage — NHL Network, 12:30 a.m. (Saturday)
On the Fly — NHL Network, 1:30 a.m. (Saturday)
MLB SPRING TRAINING
1 p.m. Washington vs. Houston » MLB Network, WJFK (1580 AM)
1 p.m. Baltimore vs. Tampa Bay » MASN
MLB SPRING TRAINING: ALL
Washington vs. Houston — MLB Network, 1 p.m.
Chicago Cubs vs. Milwaukee (SS) — MLB Network, 4 p.m. (same day coverage)
Detroit vs. New York Yankees — MLB Network, 8 p.m. (same day coverage)
St. Louis vs. Florida — MLB Network, 11 p.m. (same day coverage)
Hot Stove — MLB Network, 9 a.m.
MLB Tonight — MLB Network, 7 p.m.
MEN’S COLLEGE BASKETBALL
Central Michigan at Toledo — CBS Sports Network, 6:30 p.m.
Dayton at URI — ESPN2, 7 p.m.
Harvard at Princeton — ESPNU, 7 p.m.
Brown at Columbia — SNY, 7 p.m.
Ohio State at Indiana — FS1, 8 p.m.
Western Michigan at Ball State — ESPN2, 9 p.m.
Manhattan at Iona — ESPNU, 9 p.m.
The B1G Show — Big Ten Network, 11 p.m.
WOMEN’S COLLEGE BASKETBALL
Oregon at Arizona State — Pac-12 Network/Pac-12 Oregon/Pac-12 Arizona, 8 p.m.
Oregon State at Arizona — Pac-12 Oregon/Pac-12 Arizona, 10 p.m.
Stanford at Washington — Pac-12 Network/Pac-12 Bay Area/Pac-12 Washington, 11 p.m.
COLLEGE GYMNASTICS
LSU at Georgia — SEC Network, 7 p.m.
West Virginia at Oklahoma — Fox College Sports Central, 8 p.m.
Alabama at Auburn — SEC Network, 8:30 p.m.
Nebraska at Iowa — Big Ten Network, 9 p.m.
Boise State at BYU — BYUtv, 9 p.m.
INTERNATIONAL BASKETBALL
11 p.m. FIBA World Cup, qualifying: Cuba vs. United States » ESPNU
AUSTRALIAN RULES FOOTBALL
Men’s
JLT Community Series
North Melbourne Kangaroos vs. Melbourne Demons — Fox Soccer Plus, 10 p.m.
Essendon Bombers vs. Richmond Tigers — Fox Soccer Plus, 12:30 a.m. (Saturday)
Women’s
Melbourne Demons vs. Collingwood Magpies — 3 a.m. (Saturday)
BUNDESLIGA
Matchday 24
FSV Mainz vs. VfL Wolfsburg — FS2, 2:20 p.m.
Bundesliga Weekly — FS2, 4:30 p.m.
COLLEGE HOCKEY
Men’s
Minnesota at Penn State — Big Ten Network, 6:30 p.m.
Denver at St. Cloud State — CBS Sports Network, 8:30 p.m.
Colage at Union — Eleven Sports, 9 p.m. (same night coverage)
COLLEGE LACROSSE
Men’s
North Carolina at Johns Hopkins — ESPNU, 5 p.m.
COLLEGE SOFTBALL
Texas Invitational, Red & Charline McCombs Field, University of Texas, Austin, TX
Ohio State vs. Virginia Tech — Longhorn Network, 10 a.m.
Virginia Tech vs. Michigan — Longhorn Network, 12:30 p.m.
Wichita State vs. Ohio State — Longhorn Network, 3 p.m.
Michigan vs. Texas — Longhorn Network, 6 p.m.
Wichita State vs. Texas — Longhorn Network, 8:30 p.m.
DRAG RACING
NHRA Arizona Nationals, Wild Horse Pass Motorsports Park, Chandler, AZ
Friday Nitro Live — FS1, 7 p.m.
GOLF
LPGA Tour
LPGA Thailand, Siam Country Club Pattaya (Old Course), Chonburi, Thailand
2nd Round — Golf Channel, 11 a.m. (same day coverage)
3rd Round — Golf Channel, 1 a.m. (Saturday)
PGA Tour
The Honda Classic, PGA National Resort & Spa (Champion Course), Palm Beach Gardens, FL
2nd Round — Golf Channel, 2 p.m.
Golf Central Pregame — Golf Channel, 2 p.m.
European Tour
Qatar Masters, Doha Golf Club, Doha, Qatar
3rd Round — Golf Channel, 5 a.m. (Saturday)
LA LIGA
Deportivo La Coruna vs. Espanyol — beIN Sports, 2:50 p.m.
MIXED MARTIAL ARTS
UFC Fight Night: Emmett vs. Stephens, Amway Center, Orlando, FL
Weigh-In —FS2, 6 p.m.
Hard Knocks MMA Fighting: Nick Ring and Will Woo — beIN Sports, 9 p.m.
NASCAR
Monster Energy NASCAR Cup Series
Atlanta 500, Atlanta Motor Speedway, Hampton, GA
Practice — FS1, 11:30 a.m.
Qualifying — FS1, 5 p.m.
Xfinity Series
Atlanta 250, Atlanta Motor Speedway, Hampton, GA
Practice — FS1, 1 p.m.
Final Practice — FS1, 3 p.m.
NASCAR Camping World Truck Series
Atlanta 200, Atlanta Motor Speedway, Hampton, GA
Practice — FS1, 2 p.m.
Final Practice — FS1, 4 p.m.
NASCAR Race Classic: 1998 Daytona 500 — FS1, 6:30 p.m.
NBA G LEAGUE
Wisconsin Herd at Long Island Nets — Eleven Sports, 7 p.m.
NFL
Good Morning Football — NFL Network, 7 a.m.
NFL Live — ESPN, 1:30 p.m.
NFL Up to the Minute — NFL Network, 4 p.m.
OLYMPICS
NBCSN
9:30 a.m. – 12:30 p.m.
Men’s Curling Bronze Medal Match
Canada vs. Switzerland
12:30 p.m. – 4 p.m.
Women’s Curling
Semifinal
Medal Ceremonies
4 p.m. – 8 p.m.
Hockey Game of the Day (replay)
Hockey Game of the Day II (replay)
Olympic Ice
8 p.m. – Midnight
Biathlon
Men’s 4 x 7.5km Relay Gold Medal Final
Women’s Curling
Semifinal (replay)
Midnight – 3 a.m.
Cross Country
Men’s 50km Gold Medal Final (LIVE)
3 a.m. – 6:30 a.m. (Saturday)
Men’s Curling Gold Medal Final
Sweden vs. United States
6:30 a.m. – 9:30 a.m. (Saturday)
Men’s Hockey
Bronze Medal Game (LIVE)
CNBC
5 p.m. – 8 p.m.
Women’s Curling
Semifinal
OLYMPIC CHANNEL
7 a.m. – 10 a.m.
Olympic Channel News (OBS)
10 a.m. – Noon
Olympic Channel News (OBS)
Noon – 12:30 p.m.
Winter Olympics Daily
12:30 p.m. – 1 p.m.
Winter Olympics Daily (Encore)
1 p.m. – 6 p.m.
Olympic Channel News (OBS)
6 p.m. – 6:30 p.m.
Winter Olympics Daily (Encore)
6:30 p.m. – 7 p.m.
Winter Olympics Daily (Encore)
7 p.m. – 11 p.m.
Olympic Channel News (OBS)
11 p.m. – 2 a.m.
Olympic Channel News (OBS)
2 a.m. – 5 a.m. (Saturday)
Olympic Channel News (OBS)
5 a.m. – 7 a.m. (Saturday)
Medal Ceremonies (LIVE)
NBC
3 p.m. – 5 p.m.
Biathlon
Men’s 4×7.5km Relay Gold Medal Final
8 p.m. – 11 p.m.
Alpine Skiing
Team Event Gold Medal Final (LIVE)
Snowboarding
Men’s Big Air Gold Medal Final (LIVE)
Four-Man Bobsleigh
Speed Skating
Men’s 1000m Gold Medal Final
11:35 p.m. – 1 a.m.
Snowboarding
Men’s & Women’s Parallel Giant Slalom Gold Medal Finals
SOCCER
This Is Paris — beIN Sports, noon
Total Italian Football — beIN Sports, 12:30 p.m.
The Keys & Gray Show — beIN Sports, 1 p.m.
The Ligue 1 Show — beIN Sports, 2 p.m.
ESPN FC — ESPNews, 6 p.m.
The Xtra — beIN Sports, 7 p.m.
The Locker Room — beIN Sports, 7:30 p.m.
TENNIS
WTA Tour
Dubai Duty Free Championships, Aviation Club Tennis Centre, Dubai, United Arab Emirates
Semifinals — beIN Sports, 8 a.m.
ATP Tour
Center Court: Rio Open & Delray Beach Open: Quarterfinals— Tennis Channel, 12:30 p.m.
Tennis Channel Live — Tennis Channel, 10 p.m.
ATP Tour
Open 13 Provence, Palais des Sports, Marseille, France
Quarterfinals — Tennis Channel, 10:30 p.m. (same day coverage)